Mikrobiota jelitowa - czyli kosmos w brzuchu

Co mają wspólnego bakterie z systemem Windows? Czym różni się genom od metagenomu? Czy warto kupować probiotyki? Czy choroby autoimmunologiczne nie mają przyczyny? Czy mikrobiota naprawdę waży 2 kg?..." Autor wykładu jest fizykiem i inżynierem, angażującym się w międzydyscyplinarne projekty, badawcze i komercyjne. Jednym z nich jest POLDYSBIO - projekt mający na celu zebranie i krytyczne uporządkowanie dostępnej wiedzy na temat ekosystemu zasiedlającego ludzki układ pokarmowy. Odkrycie bogactwa tego ekosystemu i różnorodności pełnionych przez niego funkcji zasługuje na miano największego odkrycia medycznego ostatnich dziesięcioleci. Z drugiej strony wciąż bardzo trudno przełożyć zdobyte informacje - zawarte w dziesiątkach tysięcy publikacji badawczych - na praktykę. Wystąpienie ma na celu m.in. wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, i jakie są realne nadzieje dla osób z dietozależnymi chorobami przewlekłymi.

Dyscyplina Biologia
Forma prezentacji Wykład