Lekcje fizyki na Okrętowym

Lekcje fizyki na Okrętowym

Program wydarzenia “Lekcje fizyki na okrętowym” (2h)

1.       „Czy warto studiować budowę okrętów?" – krótkie wprowadzenie (30 min)

Czy wiecie, że około 90% towarów na całym świecie transportowane jest drogą morską, a największy kontenerowiec na świecie jest dużo większy niż wieża Eiffel’a? Może zastanawialiście się kiedyś, jak projektuje się statki i co zrobić, aby mogły przetrwać wszelkie sztormy w trakcie swojego życia? Podczas tej krótkiej prezentacji dowiecie się z czym wiąże się studiowanie budowy okrętów i jakie wyzwania obecnie stoją przed tą branżą oraz gdzie można pracować po takich studiach.

2.      Nie daj się wyprowadzić z równowagi!"  prezentacja basenu modelowego cz. 1 (20 min)

Jedne fale powodują większy ruch platformy, a inne mniejszy. W większym stopniu zależy to od długości fali, a nie od jej wysokości. Jak sprawdzić, które fale są dla platformy najgroźniejsze i od czego to zależy?

3.       „Eureka” – prezentacja basenu modelowego cz. 2 (20 min)

Zastanawialiście się jak wykorzystać prawo Archimedesa w praktyce? Podczas tego pokazu dowiecie się jak wyznaczymy wyporność obiektu w funkcji zanurzenia, a następnie wykorzystamy pomierzone dane do wyznaczenia masy dowolnego obiektu.

4.       „Jak sobie radzić ze stresem - czyli czym jest naprężenie w materiale?” – prezentacja laboratorium wytrzymałościowego (20 min)

Czy wiecie, że konstrukcje w swojej pracy podlegają różnym obciążeniom, na skutek których pojawiają się naprężenia (z angielskiego stress)? Skąd biorą się informacje o wytrzymałości materiału, z którego powstaje konstrukcja? Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia w jaki sposób wyznacza się podstawowe właściwości materiałowe. Dowiedzą się co to są naprężenia i jakie jest ich znaczenie dla bezpieczeństwa istniejących i projektowanych konstrukcji.

5.       „Co tu tak sztywno?” – prezentacja na temat wyboczenia konstrukcji (20 min)

 Czy zastanawialiście się, czy tak samo łatwo jest zgnieść puszkę aluminiową i stalową? A jak to jest związane z wytrzymałością pojazdów podwodnych? Podczas tej prezentacji uczestnicy zobaczą, że utrata stateczności jest poważnym problemem w projektowaniu różnego rodzaju konstrukcji. Dowiedzą się również, jak wykorzystuje się nowoczesne techniki komputerowe we wspomaganiu projektowania konstrukcji.

Podstawowe informacje

Instytucja Politechnika Gdańska
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Dyscyplina Mechanika
Transport
Forma prezentacji Wykład i pokaz
Wiek
  • szkoły średnie,
  • szkoła podstawowa kl. 7-8
Liczebność grupy ograniczona Tak
Liczebność grupy
Dostęp dla niepełnosprawnych Nie
Czynniki mogące mieć wpływ na osoby niepełnosprawne -

Gdzie

Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Politechnika Gdańska, Budynek nr 30 (Instytut Budowy Okrętów)

Zbiórka w holu na parterze

Kiedy

24.05 od 09:00 do 11:00 24.05 od 11:30 do 13:30

Rezerwacja

Wcześniejsza rezerwacja
Tak

Kontakt

K
Krzysztof Wołoszyk 583472739