EKO-PIKNIK Centrum Kreatywności Małego Naukowca

Głównymi zadaniami stojącymi przed organizatorami proponowanej imprezy pt.: „EKO-PIKNIK Centrum Kreatywności Małego Naukowca” jest rozwijanie wyobraźni i odkrywanie nowych pasji u dzieci. Wierzymy, że dzięki nauce połączonej z zabawą dzieci szybciej przyswajają wiedzę, a sam proces nauki kojarzy się będzie z przyjemnością, a nie z przymusem. Pragniemy zachęcić najmłodszych do zapoznania się ze światem nowoczesnych technologii, inżynierii i ekologii. Podejmujemy działania mające na celu aktywną edukacje ekologiczna, w tym kształtowanie proekologicznych zachowań i podniesienie proekologicznej świadomości od najmłodszych lat życia. Ważnym aspektem będzie prezentacja najnowszych osiągnięć techniki i nauki związanych z dziedziną inżynierii środowiska. W ramach Pikniku organizatorzy przygotowali pokazy i warsztaty, konkursy pobudzające świadomość ekologiczną oraz kreatywność, ekologiczne krzyżówki oraz zagadki. Organizatorzy mają nadzieję, że dzieci po zetknięciu się z tak ważną lekcją na temat proekologicznych zachowań, wprowadzą zdobytą wiedzę i nowe nawyki do życia codziennego, czyniąc nasz świat lepszym.

Na obszarze objętym Piknikiem rozmieszczony zostanie namiot - miasteczko piknikowe, w skład którego wejdzie stoisko ekspozycyjne animatorów i edukatorów prezentujących eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki w odniesieniu do zagadnień ochrony i inżynierii środowiska. Każdego dnia imprezy przewidziane są imprezy towarzyszące:

1) „Ekościeżka” - przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach Ekopikniku tj. przedszkolakach i dzieciach szkolnych z klas 1-2. Celem zabawy jest uratowanie Ekomisia. Na samym początku odczytany zostanie list od Ekomisia, który prosi o pomoc w oczyszczaniu naszej planety. Następnie uczestnicy otrzymają mapę z zaznaczoną drogą do jego domku. Wokół terenu ustawionych zostanie pięć stacji nazwanych kolejno woda, las, powietrze, śmieci i energia. Stacje połączone będą ze sobą kolorową Ekościeżką, a żeby przejść do następnej stacji, należy wykonać zadanie ruchowe, m. in. skoki w workach jutowych czy przechodzenie przez tunel z kartonów. Na każdej stacji umieszczone będą dwa plakaty – jeden przedstawiający zachowanie antyekologiczne, a drugi proekologiczne. Po rozmowie z dziećmi, która uświadomi im jakie są skutki zanieczyszczania środowiska, dzieci przystąpią do wykonywania zadania (np. segregowanie śmieci na stacji „Śmieci”, czy przebijanie balonów – gaszenie niepotrzebnie zapalonych świateł – na stacji „Energia”), za które otrzymają pieczątki i będą mogły przejść do następnej stacji. Po ostatniej stacji uczestnicy poznają Ekomisia, który rozda im słodycze i różne upominki w zamian za ocalenie planety. Ostatnim punktem Ekościeżki jest złożenie przez dzieci uroczystej ekoprzysięgi wspólnie z Ekomisiem.

2) EKO – Olimpiada Wiedzy - w przygotowanym pawilonie nieco starsi uczestnicy (dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej) będą musieli zmierzyć się z 8 zadaniami o różnym stopniu trudności. Między innymi dzieci będą musiały posegregować śmieci, odgadnąć nazwy zwierząt, odpowiedzieć na pytanie jaki pokarm pasuje do danego zwierzęcia, czy rozwiązać zagadki. Każde zadanie będzie punktowane, a najlepsza drużyna otrzymywała nagrody, jednak każdy uczestnik będzie mógł liczyć na dyplom oraz słodycze.

3) Zabawy towarzyszące – łamigłówki ekologiczne - rebusy, krzyżówki i zadania dla osób z każdego przedziału wiekowego, za rozwiązanie których można otrzymać nagrody i słodycze, kolorowanie chodnika kredą, konkurs na najładniejszy rysunek na ekotorbie.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Dyscyplina Inżynieria i ochrona środowiska
Forma prezentacji Piknik naukowy
Wiek Dla wszystkich
Liczebność grupy
  • Eko-Ścieżka - zabawa przewidziana dla grup przedszkolnych oraz dla dzieci z klas 1-2 szkoły podstawowej do 10 osób (istnieje możliwość uczestnictwa większej liczby osób, jednak ilość zadań do wykonania podczas zabawy jest ograniczona i przy większych grupach nie wszystkie dzieci będą miały możliwość w pełni uczestniczyć w każdym z nich)
  • Eko-Olimpiada - zabawa przewidziana dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej do 15 osób
  • pozostałe atrakcje pikniku bez ograniczeń

Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Plac zieleni między budynkiem HYDRO (budynek nr 20) a Gmachem B (budynek nr 10).

23.05-24.05 od 10:00 do 15:00

Zapisy na Eko-Ścieżkę oraz Eko-Olimpiadę

• Eko-Ścieżka –  grupy dziesięcioosobowe, każda rozpoczyna zabawę o pełnej godzinie (10:00 - 14:00) - czas trwania ok. 40 min
  • Eko-Olimpiada – grupy piętnastoosobowe, każda rozpoczyna zabawę co pół godziny (10:00 - 14:00) - czas trwania ok. 25 min