Mikro świat – czyli zobaczyć to, co niewidoczne

Celem imprezy jest w prosty i przystępny sposób przybliżenie dzieciom klas szkoły podstawowej świata widzianego pod mikroskopem. Chcemy przekonać uczestników, że to co niewidoczne gołym okiem pełni niezwykle istotną role w otaczającym nas świecie. Chcemy również pokazać jak pracują studenci i naukowcy w laboratorium mikrobiologicznym.

Impreza planowana jest, jako godzinna „lekcja”. Chcemy zaprosić klasy 1-6 szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Dzieci będą miały możliwość pracy w prawdziwym laboratorium biologicznym, gdzie w dwuosobowych zespołach zajmą miejsca przeznaczone zwykle dla studentów. Każda para będzie miała do dyspozycji mikroskop badawczy. Po krótkim wstępie teoretycznym dotyczącym pracy z mikroskopem uczestnicy oglądać będą gotowe preparaty stałe (krew żaby, przekrój przez łodygę itp.). Następnie nauczą się przygotowywać preparaty samodzielnie. Oprócz np. komórek ziemniaka z wybarwionymi ziarnami skrobi, chcemy pokazać również, jakie organizmy żyją w wodzie ze stawu i przyczyniają się do oczyszczania ścieków. Podczas obserwacji wyświetlana będzie prezentacja multimedialna, która ułatwi dzieciom rozpoznawanie oglądanych obiektów. Również podczas obserwacji dzieci proszone będą o narysowanie tego, co widzą. Każdy rysunek nagrodzony zostanie losem w loterii fantowej, w której nagrodami będą drobne upominki. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników WILiŚ PG oraz przez członków Koła Naukowego Studentów PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska”. Mamy nadzieje, że nasza impreza będzie nie tylko ciekawa dla uczestników, ale również będzie ważnym doświadczeniem dla prowadzących ją studentów.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Dyscyplina Inżynieria i ochrona środowiska
Forma prezentacji Laboratorium
  • szkoła podstawowa kl. 1-3,
  • szkoła podstawowa kl. 4-6
Liczebność grupy

grupy max. 20 osób

Dostęp dla niepełnosprawnych Nie

Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Budynek HYDRO (budynek nr 20), laboratorium mikrobiologiczne, sala 305.

22.05-24.05 od 09:00 do 14:00

Tak

Każde zajęcia rozpoczynają się o pełnej godzinie od 9:00 do 13:00 w dniach 22-24.05.2019r.

E
inż. Emilia Bączkowska 796151985