Mikrobiota, Mikrobiom i Dysbioza, czyli od fizyki do kliniki

Mikrobiologia układu pokarmowego to gorący temat ostatniej dekady, któremu poświęcono dziesiątki tysięcy publikacji, w tym liczne prace w "Nature" czy "Science". Stawka jest wysoka, ponieważ silne przesłanki świadczą o kluczowej roli "organu bakteryjnego" zasiedlającego układ pokarmowy człowieka w powstrzymywaniu lub - odwrotnie - inicjowaniu i zaostrzaniu różnorodnych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, alergii i astmy, depresji, zapalnych i niezapalnych schorzeń jelit, niektórych nowotworów. Przejście od naukowego konsensusu do powszechnej praktyki leczniczej jest jednak kolosalnym, piętrowym wyzwaniem. Problem polega przede wszystkim na zadziwiającej różnorodności składu i funkcji ekosystemu jelitowego, wobec której klasyczne redukcjonistyczne podejście całkowicie się nie sprawdza. W takiej sytuacji wartościową rolę może odegrać fizyk lub matematyk - badacze nie bojący się mierzyć ze zjawiskami pozornie nie do ogarnięcia: bozonem Higgsa, parą Coopera, przestrzenią Hilberta lub właśnie ludzką mikrobiotą.

Autor wykładu postara się w przystępny sposób ukazać tytułową tematykę, porządkując pojęcia i wskazując konsekwencje radykalnych zmian w postrzeganiu bakterii w ludzkim organiźmie. Podzieli się doświadczeniami z realizacji projektu POLDYSBIO - "Teoria i Praktyka Dysbioz Jelitowych w Polsce", w którym pasja badacza łączy się z determinacją pacjenta. Przewidziany jest również komentarz do opcji diagnostyczno-terapeutycznych dostępnych już na polskim rynku.

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Dyscyplina Fizyka