EKO-PIKNIK Centrum Kreatywności Małego Naukowca

Głównymi zadaniami stojącymi  przed organizatorami proponowanej imprezy pt.: „EKO-PIKNIK Centrum Kreatywności Małego Naukowca” jest rozwijanie wyobraźni i odkrywanie nowych pasji u dzieci. Wierzymy, że dzięki nauce połączonej z zabawą dzieci szybciej przyswajają wiedzę, a sam proces nauki kojarzy się będzie z przyjemnością, a nie z przymusem. Pragniemy zachęcić najmłodszych do zapoznania się ze światem nowoczesnych technologii, inżynierii i ekologii. Podejmujemy działania mające na celu aktywną edukacje ekologiczna, w tym kształtowanie proekologicznych zachowań i podniesienie proekologicznej świadomości od najmłodszych lat życia. Ważnym aspektem będzie prezentacja najnowszych osiągnięć techniki i nauki związanych z dziedziną inżynierii środowiska. W ramach Pikniku organizatorzy przygotowali pokazy i warsztaty, konkursy pobudzające świadomość ekologiczną oraz kreatywność, ekologiczne krzyżówki oraz zagadki. Organizatorzy mają nadzieję, że dzieci po zetknięciu się z tak ważną lekcją na temat proekologicznych zachowań, wprowadzą zdobytą wiedzę i nowe nawyki do życia codziennego, czyniąc nasz świat lepszym.

Na obszarze objętym Piknikiem rozmieszczony zostanie namiot -  miasteczko piknikowe, w skład którego wejdzie stoisko ekspozycyjne animatorów i edukatorów prezentujących eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki  i techniki w odniesieniu do zagadnień ochrony i inżynierii środowiska.

W ramach EKO PIKNIKU przewidziane są imprezy towarzyszące:

1) „Ekościeżka” - przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach Ekopikniku tj. przedszkolakach. Celem zabawy jest uratowanie Ekomisia. Na samym początku odczytany zostanie list od Ekomisia, który prosi o pomoc w oczyszczaniu naszej planety. Następnie uczestnicy otrzymają mapę z zaznaczoną drogą do jego domku.  Wokół terenu ustawionych zostanie pięć stacji nazwanych kolejno woda, las, powietrze, śmieci i energia. Stacje połączone będą ze sobą kolorową Ekościeżką, a żeby przejść do następnej stacji, należy wykonać zadanie ruchowe,  m. in.  skoki w workach jutowych czy przechodzenie przez tunel z kartonów. Na każdej stacji umieszczone będą dwa plakaty – jeden przedstawiający zachowanie antyekologiczne, a drugi proekologiczne. Po rozmowie z dziećmi, która uświadomi im jakie są skutki zanieczyszczania środowiska, dzieci przystąpią do wykonywania zadania  (np. segregowanie śmieci na stacji „Śmieci”, czy przebijanie balonów – gaszenie niepotrzebnie zapalonych świateł – na stacji „Energia”), za które otrzymają pieczątki i będą mogły przejść do następnej stacji.  Po ostatniej stacji uczestnicy poznają Ekomisia, który rozda im słodycze i różne upominki w zamian za ocalenie planety. Ostatnim punktem Ekościeżki jest złożenie przez dzieci uroczystej ekoprzysięgi wspólnie z Ekomisiem.

2) EKO – Olimpiada Wiedzy - w przygotowanym pawilonie nieco starsi uczestnicy (dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej) będą musieli zmierzyć się z 8 zadaniami o różnym stopniu trudności.  Między innymi dzieci będą musiały posegregować śmieci, odgadnąć nazwy zwierząt, odpowiedzieć na pytanie jaki  pokarm pasuje do danego zwierzęcia, czy rozwiązać zagadki. Każde zadanie będzie punktowane, a najlepsza drużyna otrzymywała nagrody, jednak każdy uczestnik będzie mógł liczyć na dyplom oraz słodycze.

3) Warsztaty ZEROWaste – zajęcia przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży w każdym wieku. Podaczas trwania imprezy w obrębie piknikowego terenu zostaną rozstawione tematyczne namioty, w których będzie można przygotować: EKO – kosmetyki i EKO – chemię, EKO – ozdoby oraz EKO – torby. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak z naturalnych i łatwo dostępnych surowców przygotować m. in. proszek do prania, pastę do zębów czy  peeling do ust. Tak przygotowane produkty będzie można zapakować w ekologiczne opakowanie – słoik, stworzyć własną etykietę i zabrać do domu. Na stoisku z EKO – torbami uczestnicy będą mieli okazję zrobić bawełnianą torbę ze starego T – shirta lub upleść ją od nowa ze sznurków (makrama). Oprócz tego będzie można wykazać się kreatywnością i udekorować płócienną torbę na zakupy farbami do materiału, guzikami lub innymi ozdobami. Ponadto uczestnicy będą mogli zrobić własne woreczki na owoce i warzywa z firanki. W kolejnym namiocie uczestnicy dowiedzą się m. in. jak zrobić śliczną doniczkę ze starej plastikowej butelki lub elegancki wazon lub świecznik ze słoika. Wszystkie własnoręcznie stworzone i ozdobione przedmioty uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą i korzystać z nich na co dzień. Warsztaty będą miały charakter edukacyjny, więc uczestnicy przed przystąpieniem do zajęć, wysłuchają krótkiej prezentacji na temat idei „zero waste”.

4) Zabawy towarzyszące – łamigłówki ekologiczne - rebusy, krzyżówki i zadania dla osób z każdego przedziału wiekowego, za rozwiązanie których można otrzymać nagrody i słodycze, kolorowanie chodnika kredą, konkurs na najładniejszy rysunek na ekotorbie.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej "Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska"

Dyscyplina Inżynieria i ochrona środowiska
Forma prezentacji Piknik naukowy
Pokaz i warsztaty
  • szkoła podstawowa kl. 7-8,
  • szkoła podstawowa kl. 4-6,
  • szkoła podstawowa kl. 1-3,
  • przedszkole,
  • liceum
Liczebność grupy

Obowiązują zapisy na imprezy towarzyszące. Grupy max. 10 -osobowe.

Dostęp dla niepełnosprawnych Nie

Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Skwer między budynkiem HYDRO a Gmachem B.

20.05 od 10:00 do 15:00 21.05 od 10:00 do 15:00

!!! Przyjmowanie rezerwacji na imprezy towarzyszące od 15.04.2020r. !!!

EKO-Ścieżka - 20.05.2020r.

-10:00 - 11:00
   -11:00 - 12:00
   -12:00 - 13:00
   -13:00 - 14:00

EKO-Olimpiada - 20.05.2020r.

-10:00 - 10:30
   -10:30 - 11:00
   -11:00 - 11:30
   -11:30 - 12:00
   -12:00 - 12:30
   -12:30 - 13:00
   -13:00 - 13:30
   -13:30 - 14:00

Warsztaty "ZERO WASTE" - 21.05.2020r.

-10:00 - 11:00
   -11:00 - 12:00