Zapomniane przesądy i zwyczaje w budownictwie

Budownictwo, należy do jednej z najbardziej istotnych, ale też najstarszych i jednocześnie najbardziej rozbudowanych dziedzin gospodarki. Dlatego też w budownictwie z przesądami i zwyczajami, bardzo często całkowicie irracjonalnymi, spotykamy się bardzo często. Powielamy i powtarzamy, nie wiedząc nawet jakie jest ich pochodzenie i czym według dawnych wierzeń skutkował brak ich zastosowania. Sytuacja ta dotyczy w praktyce wszystkich obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych realizowanych w różnych okresach czasu, w tym również współcześnie.

Celem wydarzenia jest wskazanie genezy wybranych przesadów, opisanie zwyczajów które powstały na ich podstawie oraz przedstawienie domniemanych skutków braku ich kultywowania.

Ze względu na kryterium czasu w zakresie realizacji budynku, w prezentacji  omówione zostaną przesądy oraz zwyczaje właściwe dla następujących etapów inwestycji: prac przygotowawczych i projektowania (a), bezpośredniej realizacji (b) oraz eksploatacji (c).

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Dyscyplina Budownictwo