Drony w służbie ochrony środowiska, czyli o wykorzystaniu bezzałogowych jednostek pływających do monitorowania stanu wody

Impreza ma na celu przedstawienie alternatywnego kierunku rozwoju technologii USV (ang. unmanned surface vehicle) w Polsce oraz tego, jak wielką przysługę może ona wyświadczyć polskim wodom, które zmagają się z wieloma problemami ekologicznymi. Stały monitoring stanu wody w różnych punktach akwenów wodnych może zostać zautomatyzowany, co umożliwi szybszą reakcję na ewentualne zagrożenia ekologiczne. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie skonstruowano małego i taniego drona zdolnego do kontrolowanego lub zdalnego poruszania się po akwenie, oraz zbierania informacji o parametrach wody i przesyłania ich kontrolerowi w czasie rzeczywistym. Efekty prac w postaci samego drona oraz uzyskanych wyników pomiarów zostaną zaprezentowane odwiedzającym stanowisko.

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Dyscyplina Inżynieria i ochrona środowiska