Od odpadowej butelki do nowych wyrobów z tworzyw sztucznych – czyli o znaczeniu recyklingu w życiu codziennym

Ze względu na wzrost świadomości proekologicznej na świecie, dąży się do komercjalizacji wyników prac badawczych w dziedzinie zastosowania produktów recyklingu do otrzymywania nowych tworzyw sztucznych. Recykling jest jedną z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego poprzez organizację obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia czystych monomerów, które mogą zostać wykorzystane w syntezach związków, których recykling jest niemożliwy. Ponadto, recykling prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów oraz maksymalizacji ponownego wykorzystania materiałów odpadowych.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o sposobach chemicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz będą mieli możliwość wykorzystania produktów recyklingu chemicznego PET do otrzymania m.in. pianek oraz elastomerów poliuretanowych. Impreza ma na celu przedstawienie znaczenia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz możliwości ponownego wykorzystania produktów recyklingu chemicznego do otrzymywania nowych materiałów.

Katedra Technologii Polimerów

Forma prezentacji Warsztaty
  • szkoła podstawowa kl. 7-8,
  • szkoła podstawowa kl. 4-6,