Interaktywny Piknik Wiedzy „EKO-HYDRO-MIKRO INŻYNIER”

Głównymi zadaniami stojącymi  przed organizatorami proponowanej imprezy pt.: Interaktywny Piknik Wiedzy „EKO-HYDRO-MIKRO INŻYNIER” jest rozwijanie wyobraźni i odkrywanie nowych pasji u dzieci. Wierzymy, że dzięki nauce połączonej z zabawą dzieci szybciej przyswajają wiedzę, a sam proces nauki kojarzy się z przyjemnością, a nie z przymusem. Pragniemy zachęcić najmłodszych do zapoznania się ze światem nowoczesnych technologii, inżynierii i ekologii. Podejmujemy działania mające na celu aktywną edukacje ekologiczna, w tym kształtowanie proekologicznych zachowań i podniesienie proekologicznej świadomości od najmłodszych lat życia. W ramach Pikniku organizatorzy przygotowali konkursy pobudzające świadomość ekologiczną oraz kreatywność, ekologiczne kalambury oraz zagadki. Organizatorzy mają nadzieję, że dzieci po zetknięciu się z tak ważną lekcją na temat proekologicznych zachowań, wprowadzą zdobytą wiedzę i nowe nawyki do życia codziennego, czyniąc nasz świat lepszym.

Na obszarze objętym Piknikiem rozmieszczony zostanie namiot -  miasteczko piknikowe, w skład którego wejdzie stoisko ekspozycyjne animatorów i edukatorów prezentujących eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki w odniesieniu do zagadnień ochrony i inżynierii środowiska.

Każdego dnia imprezy przewidziane są imprezy towarzyszące:

• Eko-Ścieżka - przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach Ekopikniku tj. przedszkolakach i dzieciach szkolnych z klas 1-3. Celem zabawy jest uratowanie Ekomisia. Na samym początku odczytany zostanie list od Ekomisia, który prosi o pomoc w oczyszczaniu naszej planety. Następnie każdy uczestnik otrzyma mapę z zaznaczoną drogą do jego domku. Wokół terenu ustawionych zostanie pięć stacji nazwanych kolejno woda, las, powietrze, śmieci i energia. Stacje połączone będą ze sobą kolorową Ekościeżką, a żeby przejść do następnej stacji, należy wykonać zadanie ruchowe,  m. in.  skoki w workach jutowych czy przechodzenie przez tunel z kartonów. Na każdej stacji umieszczone będą dwa plakaty – jeden przedstawiający zachowanie antyekologiczne, a drugi proekologiczne. Po rozmowie z dziećmi, która uświadomi im jakie są skutki zanieczyszczania środowiska, dzieci przystąpią do wykonywania zadania  (np. segregowanie śmieci na stacji „Śmieci”, czy przebijanie balonów – gaszenie niepotrzebnie zapalonych świateł – na stacji „Energia”),  za które otrzymają pieczątki i będą mogły przejść do następnej stacji.  Po ostatniej stacji uczestnicy poznają Ekomisia, który rozda im słodycze i różne upominki w zamian za ocalenie planety. Ostatnim punktem Ekościeżki jest złożenie przez dzieci uroczystej przysięgi wspólnie z Ekomisiem.
  • Eko – Olimpiada Wiedzy - w przygotowanym pawilonie nieco starsi uczestnicy (dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej) będą musieli zmierzyć się z 8 zadaniami o różnym stopniu trudności.  Między innymi dzieci będą musiały posegregować śmieci, odgadnąć nazwy zwierząt, odpowiedzieć na pytanie jaki  pokarm pasuje do danego zwierzęcia, czy rozwiązać zagadki. Każde zadanie będzie punktowane, a najlepsza drużyna otrzymywała nagrody, jednak każdy uczestnik będzie mógł liczyć na dyplom oraz słodycze.
  • Inne łamigłówki ekologiczne – rebusy, krzyżówki i zadania dla osób z każdego przedziału wiekowego, za rozwiązanie których można otrzymać nagrody i słodycze.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Koło Naukowe "Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska"

Dyscyplina Inżynieria i ochrona środowiska
Forma prezentacji Piknik naukowy
Wiek przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum
Liczebność grupy do 10 osób na Eko-Ścieżkę i do 15 osób na Eko-Olimpiadę Wiedzy
Dostęp dla niepełnosprawnych Nie

Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Miejsce wydarzenia: Politechnika Gdańska, , Skwerek przy gmachu

25.05 od 10:00 do 15:00 24.05 od 10:00 do 15:00

Zapisy będzie przyjmować telefonicznie lub mailowo Emilia Bączkowska (tel. 796 151 985 email:baczkowska.emilia@gmail.com) i Katarzyna Jankowska (tel. 605 376 672 email: kjank@pg.edu.pl)

Dostępne terminy na Eko-Ścieżkę: 24.05.2018r. i 25.05.2018r. w godzinach: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00. Czas trwania zabawy to ok. 40 min.

Dostępne terminy na Eko-Olimpiadę Wiedzy: 24.05.2018r. i 25.05.2018r. w godzinach: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00 i 14:30. Czas trwania zabawy to ok. 30 min.

Emilia Bączkowska, Katarzyna Jankowska 796 151 985, 605 376 672