Eko-spa – kosmetyki i detergenty z surowców odpadowych – zrób, zabierz do domu, wypróbuj!

Zajęcia rozpocznie krótka prelekcja dotycząca składu kosmetyków oraz funkcji poszczególnych składników, otrzymywania oraz podstawowych właściwości, jakimi powinny się charakteryzować poszczególne kosmetyki i detergenty, w zależności od ich przeznaczenia.

Podczas zajęć Uczestnicy zapoznają się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami pracy w laboratorium chemicznym. Przygotują także preparaty kosmetyczne oraz kompozycje detergentowe, zawierające składniki, które można otrzymać z frakcji mokrej odpadów pochodzących ze statystycznego gospodarstwa domowego, m.in. odpadowy glicerol o właściwościach nawilżających,  ścierniwa naturalne w formie startych pestek owoców, mączki drzewnej, kolagen ze skór rybich substancje myjące na bazie pochodnych cukrowych i lipidowych np. alkilopoliglukozydy, lecytyna, estrowe pochodne kwasów tłuszczowych, biosurfaktanty.

Oprócz analizy organoleptycznej przewiduje się zapoznanie Uczestników z mikroskopowymi metodami badania struktury otrzymanych preparatów (obserwacja tworzących się ciekłych kryształów, emulsji typu olej w wodzie i woda w oleju).

Forma prezentacji Laboratorium
Wiek gimnazjum, liceum, dorośli

Politechnika Gdańska Wydział Chemiczny bud. 7 (Chemia B), sala 304 (III p.)

23.05 od 11:00 do 15:00 25.05 od 10:00 do 15:00

Telefoniczna lub mailowa rezerwacja dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób)

Ilona Kłosowska-Chomiczewska, Agnieszka Głowacz-Różyńska,Patrycja Szumała, Dorota Marcinkowska 58 347 11 51