Czy szklanka wody z kranu może być trująca?

Bez wody nie istniałoby życie biologiczne w tej formie w jakiej je znamy. Obieg wody w przyrodzie można porównać do krwioobiegu dostarczającego organizmom niezbędny budulec, usuwający produkty przemiany materii, umożliwiający istnienie życia. Tymczasem te same właściwości wody, które uczyniły z niej niezbędny element natury mogą stać się także źródłem zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz dla fauny i flory. Do takich właściwości należy zaliczyć zdolność do rozpuszczania większości związków chemicznych oraz ich transportowania zarówno do odległych geograficznie miejsc, jak i do wnętrza żywych organizmów. Zanieczyszczenia wód ze względu na swój charakter możemy podzielić na: biologiczne, fizyczne, radioaktywne oraz chemiczne organiczne i nieorganiczne. Najgroźniejszymi zanieczyszczeniami środowiska są jednak metale ciężkie, takie jak: ołów, kadm, cyna, cynk, arsen, rtęć czy mangan. Do najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń nieorganicznych wód głębinowych należą: jony żelaza i manganu, fluorki, amoniak i siarkowodór. Głównym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla fauny i flory są związki organiczne pochodzenia antropogennego. Główne grupy związków organicznych będących zanieczyszczeniami wód powierzchniowych i pitnych to:

- trihalogenometany (THM) i inne lotne związki fluorowcoorganiczne,

- lotne węglowodory (ropopochodne),

- pestycydy i polichlorowane bifenyle (PCB),

- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,

- fenole,

- polichlorowane dibenzofurany (PCDF) i dibenzodioksyny (PCDD),

- farmaceutyki,

- związki powierzchniowo czynne.

Musimy więc właściwie oczyszczać ścieki komunalne i przemysłowe, prowadzić rozsądną politykę w stosowaniu pestycydów i nawozów w rolnictwie, a, przede wszystkim, prowadzić monitoring wód pitnych i powierzchniowych. Ważnym zadaniem jest też identyfikacja związków stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia oraz wprowadzanie norm dotyczących ich najmniejszego dopuszczalnego stężenia w wodach.

Forma prezentacji Wykład
Wiek gimnazjum, liceum, dorośli
Dostęp dla niepełnosprawnych Nie

Politechnika Gdańska Wydział Chemiczny bud. 6 (Chemia A), sala Aud. Chem.

24.05 od 10:15 do 11:00

rezerwacji należy dokonać do dnia 18.05.2018 drogą mailową pod adres lukmarci@pg.edu.pl lub telefonicznie 58 347 25 93

Marek Biziuk 58 347 25 93