Smog - historia- dzień dzisiejszy

Powietrze, którym oddychają Polacy jest najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej. Każdego roku zabija ono więcej mieszkańców naszego kraju niż wypadki samochodowe. Powoduje nowotwory płuc, alergie, zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby układu krążenia, zwiększa też zagrożenie poronieniem oraz urodzenie dziecka z autyzmem.

Smog jest przykładem antropopresji, czyli wpływu efektów działalności człowieka na środowisko. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: smog typu londyńskiego, związany z emisją do atmosfery zanieczyszczeń powstających w procesach spalania paliw głównie do celów energetycznych oraz smog fotochemiczny, powstający w wyniku emisji do powietrza zanieczyszczeń z silników pojazdów mechanicznych. Każdy rodzaj smogu inaczej oddziałuje na stan środowiska i organizmy żywe. Smog jako typowy przykład wtórnego zanieczyszczenia środowiska związany jest ze specyficznymi warunkami meteorologicznymi i z emisją do powietrza określonych zanieczyszczeń.

W trakcie wystąpienia zostaną przedstawione podstawowe informacje związane z zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego i występowania smogu.

Forma prezentacji Wykład
Wiek gimnazjum, liceum, dorośli

Politechnika Gdańska Wydział Chemiczny bud. 6 (Chemia A), sala 112-113

24.05 od 10:15 do 11:00