W stronę Wirtualnego Człowieka

Wielu z nas swobodnie porusza się po Światach Wirtualnych (kto nie słyszał o Second Life?), bliskich zwłaszcza amatorom gier komputerowych. W takim świecie wygląd Avatara, będącego Alter Ego użytkownika, może wiernie przypominać prawdziwego człowieka, choć wewnętrznie pozostaje on pusty. Mniej znanym, a znacznie poważniejszym i praktyczniejszym wyzwaniem jest wirtualny człowiek "anatomiczny", którego mięśnie, kości, naczynia krwionośne, serce i skóra funcjonują jak u osoby żywej. Stawką jest m.in. przeprowadzanie wyłącznie komputerowych crash-testów, skuteczniejsze techniki rehabilitacji, projektowanie lepszych implantów i bezkrwawa edukacja młodych chirurgów. Autor wykładu, praktyk w dziedzinie symulacji komputerowych od 15 lat, przedstawi w zarysie i w przystępny sposób narzędzia umożliwiające stworzenie biorealistycznych modeli tkanek, organów, i wreszcie całego Wirtualnego Anatomicznego Człowieka.

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Dyscyplina Fizyka
Forma prezentacji Wykład
Wiek szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorośli