„Mikro świat czyli zobaczyć to co niewidoczne”

Impreza planowana jest, jako godzinna „lekcja”. Chcemy zaprosić klasy 1-6 szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Dzieci będą miały możliwość pracy w prawdziwym laboratorium biologicznym, gdzie w dwu osobowych zespołach zajmą miejsca przeznaczone zwykle dla studentów. Każda para będzie miała do dyspozycji mikroskop badawczy. Po krótkim wstępie teoretycznym dotyczącym pracy z mikroskopem uczestnicy oglądać będą gotowe preparaty stałe (krew żaby, przekrój przez łodygę itp.). Następnie nauczą się przygotowywać preparaty samodzielnie. Oprócz np. komórek ziemniaka z wybarwionymi ziarnami skrobi, chcemy pokazać również, jakie organizmy żyją w wodzie ze stawu i przyczyniają się do oczyszczania ścieków. Podczas obserwacji wyświetlana będzie prezentacja multimedialna, która ułatwi dzieciom rozpoznawanie oglądanych obiektów. Również podczas obserwacji dzieci proszone będą o narysowanie tego, co widzą. Każdy rysunek nagrodzony zostanie losem w loterii fantowej, w której nagrodami będą drobne upominki. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników WILiŚ PG oraz przez członków Koła Naukowego Studentów PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska”. Mamy nadzieje, że nasza impreza będzie nie tylko ciekawa dla uczestników, ale również będzie ważnym doświadczeniem dla prowadzących ją studentów.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
dr inż. Aleksandra Sokołowska, Anna Wilińska, Emilia Bączkowska
dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, WRS, SSPG
Dyscyplina Biologia