Kolorowy świat koloidów – nanocząstki metali w życiu codziennym i ochronie środowiska

Nanotechnologia to nauka odnosząca się do zrozumienia i doskonalenia właściwości materii w skali nano. Jeden nanometr  to jedna miliardowa część metra. W takim wymiarze materia wykazuje zupełnie inne zaskakujące właściwości. Otrzymane nanocząstki metali absorbują promieniowanie z zakresu widzialnego, w wyniku istnienia rezonansu plazmonowego, dlatego obserwuje się zmianę zabarwienia koloidu od żółtej poprzez zieloną, czerwoną, aż do brązowej. Od wielkości otrzymanych cząstek zależy barwa, jak również jego właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i katalityczne.

Planowane jest stworzenie stanowiska edukacyjnego, na którym odwiedzający będą mogli samodzielnie otrzymać nanocząstki srebra, złota lub miedzi. W trakcie zajęć warsztatowych każda z grup 2-osobowych otrzyma samodzielnie koloid srebra lub miedzi wykorzystując sól metalu, witaminę C i wodę. Dla grup zorganizowanych planowane jest przeprowadzenie quizu dotyczącego zagadnień uprzednio zaprezentowanych w trakcie wykładu. Zwycięzca zostanie uhonorowany pamiątkowym dyplomem lub koszulką z logo Pomorskiego Festiwalu Nauki.

Forma prezentacji Pokaz i warsztaty
Wiek przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorośli

bud. 6 (Chemia A), sala 27

26.05-26.05 10:00-14:00