Magiczny świat barw i luminescencji

Świat który nas otacza pełen jest różnorodnych barw. Najpiękniejsze substancje barwne tworzone są przez najdoskonalsze laboratorium jakim jest natura. Człowiek już od najdawniejszych czasów stosował barwniki do barwienia własnego ciała oraz przedmiotów. Początkowo były to głównie barwniki naturalne. Obecnie dużą rolę odgrywają również barwniki syntetyczne. Właściwości barwników, zarówno naturalnych jak i syntetycznych, można będzie poznać w warunkach laboratoryjnych. Każdy z uczestników będzie mógł m.in. wyizolować barwniki ze szpinaku, zabarwić indygiem minidżinsy, zaprojektować i wykonać barwną flagę lub wzór na koszulce, pomalować według własnego projektu doniczkę lub kubek.

Niektóre z substancji występujących w naturze wykazują zdolność emisji promieniowania o określonej długości fali czyli po prostu świecą. W formie pokazu i warsztatów zostaną przedstawione przykłady naturalnych substancji wykazujących luminescencję (świecących) oraz możliwości wykorzystania naturalnej luminescencji. Udowodnimy, że świecą np.,: ryż, soczewica, chlorofil, chinina czy też witamina A. Człowiek otrzymuje również syntetyczne substancje wykazujące luminescencję mające różnorodne zastosowania.

Forma prezentacji Pokaz i warsztaty
Wiek szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum

bud. 7 (Chemia B), sala laboratoryjna 402

27.05-27.05 11:00-14:00