Po co śmieci segregować? Bo je można spożytkować! - kosmetyki i detergenty z surowców odpadowych - zrób, zabierz do domu, wypróbuj!

Zajęcia rozpocznie krótka prelekcja dotycząca składu kosmetyków oraz funkcji poszczególnych składników. Podczas zajęć Uczestnicy zapoznają się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami pracy w laboratorium chemicznym. Przygotują także preparaty kosmetyczne z wybranymi składnikami aktywnymi (witaminy, kwasy tłuszczowe i owocowe, peptydy, wyciągi z ziół, kolagen ze skór ryb i inne) oraz kompozycje detergentowe (substancje myjące na bazie pochodnych cukrowych i lipidowych np. alkilopoliglukozydy, lecytyna, estrowe pochodne kwasów tłuszczowych, biosurfaktanty). Kompozycje te będą zawierały składniki, które można otrzymać z frakcji mokrej odpadów pochodzących ze statystycznego gospodarstwa domowego, m.in. odpadowy glicerol o właściwościach nawilżających,  ścierniwa naturalne w formie startych pestek owoców, mączki drzewnej.

Oprócz analizy organoleptycznej przewiduje się zapoznanie Uczestników z mikroskopowymi metodami badania struktury otrzymanych preparatów (obserwacja tworzących się ciekłych kryształów, emulsji typu olej w wodzie i woda w oleju).  Dodatkowo Uczestnicy zapoznają się z otrzymywaniem oraz podstawowymi właściwościami jakimi powinny się charakteryzować poszczególne kosmetyki i detergenty, w zależności od ich przeznaczenia.

Forma prezentacji Wykład i pokaz
Wiek przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorośli

bud. 7 (Chemia B), sala laboratoryjna 304

25.05-26.05 10:00-14:00

Rezerwacja mailowa lub telefoniczna dla grup zorganizowanych.

Osoba odpowiedzialna Ilona Kłosowska-Chomiczewska, Agnieszka Głowacz-Różyńska, Patrycja Szumała, Dorota Marcinkowska
E-mail ilochomi@pg.gda.pl
agnglowa@pg.gda.pl