24-28 maja 2017

Odpady - żyła złota

Uczestnicy będą mogli poznać różne rodzaje  recyklingu odpadów typowych dla gospodarstw domowych. Biodegradowalne zostaną przeznaczone na produkcję biogazu, tworzywa sztuczne, makulatura i inne posłużą jako elementy do produkcji eko-zabawek i przedmiotów, które nadadzą nowe życie odpadom, a metale zostaną odzyskane elektrochemicznie do ponownego wykorzystania.

Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przygotować z odpadów nowe przedmioty: wiatraki, samoloty, gadżety, torebki, biżuterię, ozdoby do domu i wiele innych. Dzięki temu młodzież będzie mogła poznać proste sposoby na powtórne i kreatywne wykorzystanie już raz użytych przedmiotów tzw. śmieci. Tak przeprowadzony odzysk pozwoli na wytworzenie nowych produktów, które będą równie atrakcyjne  i nowoczesne co przedmioty dostępne w sklepach (popularne DIY- do it yourself).

Kolejne stanowisko to biodegradacja. Odpady zielone ulegające biodegradacji mogą być utylizowane na kilka sposobów: kompost, biogazownia, odzysk ciepła. Zbudowane zostanie stanowisko do prezentacji procesu biodegradacji.

XXI wiek to szybki rozwój elektroniki i związanych z nią produktów codziennego użytku. W domach pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych, a ich eksploatacja i szybkość powstawania nowszych rozwiązań skraca okres ich użytkowania. Jednym z przykładów mogą być telefony komórkowe. Zaprezentowany zostanie proces odzysku metali szlachetnych metodą elektrochemiczną. W ciekawy sposób pokażemy pełen cykl odzyskiwania cennych metali – od rozkładania urządzeń i mechanicznej segregacji części zawierających metale, poprzez chemiczny proces rozpuszczania cienkich warstw metali, aż do pojawienia się na elektrodzie m.in. prawdziwego złota!

Wszystkie zaprezentowane metody odzysku odpadów udowodnią, że odpady to żyła złota!

Podstawowe informacje

Instytucja Politechnika Gdańska
Wydział Chemiczny
Dyscyplina Chemia
Forma prezentacji Warsztaty
Wiek przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorośli
Liczebność grupy ograniczona Tak
Liczebność grupy 25
Dostęp dla niepełnosprawnych Tak

Gdzie

Politechnika Gdańska
Wydział Chemiczny
bud. 5 (Chemia C), hala technologiczna 15

Kiedy

24.05-25.05 11:00-14:00
26.05-26.05 11:00-13:00

Rezerwacja

Wcześniejsza rezerwacja Tak

kontakt drogą mailową

Kontakt

Osoba odpowiedzialna Anna Kuczyńska-Łażewska, Katarzyna Januszewicz, Monika Wilamowska- Zawłocka, Ewa Klugmann- Radziemska
E-mail katjanus@pg.gda.pl
ewa.klugmann-radziemska@pg.gda.pl
Telefon 58 347 24 74