Technika solarna - demonstracja technologi oraz procedur badawczych z wykorzystaniem symulatora światła

Proponowana impreza popularno-naukowa poświęcona jest zagadnieniom solarnym. Zawiera elementy teoretyczne i doświadczenia laboratoryjne z wykorzystaniem symulatora światła słonecznego. Część teoretyczna obejmuje ogólną charakterystykę promieniowania słonecznego, metody jego konwersji oraz wskaźniki do oceny potencjału solarnego. Omówione zostaną podstawowe technologie dla fototermicznej i fotoelektrycznej konwersji promieniowania słonecznego (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne) z podkreśleniem ich znaczenie dla sektora energetyki odnawialnej. Na stanowisku laboratoryjnym zostanie zademonstrowana metodologia prowadzenia badań efektywności energetycznej płaskiego kolektora słonecznego i nowatorskiego ogniwa fotowoltaicznego w postaci dachówki. Podczas ćwiczenia z ogniwem zostanie podkreślona możliwość odzysku ciepła dla potrzeb pokrycia zapotrzebowania na ciepło w budownictwie.

Wydział Mechaniczny
Dyscyplina Mechanika
Forma prezentacji Pokaz
Wiek gimnazjum, liceum, dorośli